Druhy kompostovania

 

Malé kompostovanie (domové, záhradné)

V prípade kompostovania pri rodinných domoch a v malých záhradkách nejde o nakladanie s odpadom, ale ide o oblasť predchádzania vzniku odpadu. Výsledkom domového kompostovania je tzv. domáci kompost, aplikovaný na vlastný pozemok. 

Stredné kompostovanie (obecné, komunitné)

Ide o kompostovanie určitej skupiny (komunity) obyvateľov, ako je napr. záhradkárska osada, miestna časť obce, obec a pod. s produkciou do 10 ton kompostu ročne na kompostárni, ktorá sa nepovažuje za zariadenie na zhodnocovanie odpadov podľa zákona o odpadoch.

Veľkokapacitné kompostovanie

Kompostovanie patrí medzi metódy zhodnocovania odpadov, pričom je zaradené do činností recyklácie (obdobne ako aj iné biologické transformačné procesy) s označením R3, podľa zákona o odpadoch.

V prípade kompostovania v  nadväznosti na platnú definíciu recyklácie, ide o vrátenie kompostovateľných druhov  odpadov do výrobného cyklu na výrobu spoločensky požadovaného výrobku, v danom prípade kompostu, s cieľom šetriť primárne surovinové zdroje.  (zákon č. 223/2001 Z.z. o odpadoch)

Biologicky rozložiteľný odpad (BIOODPAD)

Biologicky rozložiteľný odpad, skrátene bioodpad, tvorí v celkovom množstve komunálneho odpadu 40- 45%. Medzi najstaršiu metódu zhodnocovania bioodpadu je kompostovanie, ktorého produktom je prírodné hnojivo. Využiť sa môže vo veľkom aj malom – v poľnohospodárstve, aj záhrade. Paradoxom je, že tento druh odpadu nemá negatívne vplyvy na životné prostredie, skládkovaním s ostatnými zložkami KO negatívne vplýva na ostatné skládkované zložky odpadu. Vplýva tiež na zložky životného prostredia, najmä ovzdušie, zaberá skládkový priestor, negatívne pôsobí na skládkové a priesakové vody.