Smernica o Environmentálnej zodpovednosti

Prírodné prostredie má veľký význam pre zdravie, šťastie  a hospodársku činnosť ľudí. S cieľom ochrániť životné prostredie, aby ho mohli užívať a požívať súčasné aj budúce generácie, a zastaviť znižovanie biodiverzity, zabrániť zhoršovaniu kvality vody alebo znižovaniu zásob vody a chrániť pôdu, sa členské štáty Európskej únie zaviazali k tomu, že budú predchádzať škodám a v prípade výskytu škôd ich odstránia. 

V roku 2004 bola preto prijatá smernica o environmentálnej  zodpovednosti s cieľom vytvoriť spoločný rámec pre prevenciu a  odstraňovanie environmentálnych škôd (napr. jednotné vymedzenie environmentálnych škôd, dôslednejší prístup k ich odstraňovaniu atď.). Smernica o environmentálnej zodpovednosti sa zakladá na zásade „znečisťovateľ platí“. Nerieši konkrétne len jednu činnosť, alebo oblasť. Vzťahuje sa na vymedzené činnosti ako je uvedené nižšie a medzi ktoré sú zaradené aj činnosti nakladania a prepravy odpadov, na ktoré je potrebné mať povolenie, resp. súhlas orgánu štátnej správy v odpadovom hospodárstve podľa § 7 zákona NR SR č. 223/2001 Z.z. o odpadoch. 

Smernica o environmentálnej zodpovednosti sa vzťahuje na také nehody, pri ktorých dôjde k závažnej škode na uvedených typoch vody, pôdy alebo chránených druhov a biotopov.

Smernica o environmentálnej zodpovednosti sa začína uplatňovať v prípade výskytu pracovných činností, ktoré spôsobujú škodu alebo predstavujú bezprostrednú hrozbu vzniku takejto škody pre prírodné zdroje zahrnuté v smernici.

Ak vykonávate pracovnú činnosť (ziskovú alebo neziskovú) a táto činnosť:

  • si vyžaduje povolenie IPKZ (integrovaná prevencia a kontrola  znečisťovania);
  • si vyžaduje povolenie/licenciu na nakladanie s odpadmi;
  • zahŕňa vypúšťanie do vôd;
  • zahŕňa používanie alebo prepravu nebezpečných látok, ako sú chemické látky;
  • súvisí s odberom vody;
  • zahŕňa používanie, spracúvanie, vypúšťanie atď. nebezpečných látok alebo prípravkov, prípravkov na ochranu rastlín alebo biocídnych výrobkov;
  • zahŕňa zámerné uvoľňovanie geneticky modifikovaných organizmov do životného prostredia;
  • zahŕňa prepravu odpadov
  • zahŕňa nakladanie s ťažobným odpadom; 
  • zahŕňa zachytávanie a ukladanie oxidu uhličitého;

potom nesiete objektívnu zodpovednosť za škodu alebo bezprostrednú hrozbu vzniku takejto škody, ktorú vaša činnosť spôsobí na vode, pôde a chránených druhoch zvierat a rastlín a na ich prirodzených biotopoch.

Bezprostredná hrozba vzniku škody znamená dostatočnú pravdepodobnosť, že v blízkej  budúcnosti dôjde k environmentálnej škode. Pojmy „dostatočná  pravdepodobnosť“ a „blízka budúcnosť“ sú špecifické pre jednotlivé prípady.